Úvodní strana » Články
 • Clever farming nejen pro studenty BUDE AŽ V ROCE 2021

  !!!!UPOZORNĚNÍ!!!!! VZHLEDEM K PŘESUNU TECHAGRA NA ROK 2021 (KVŮLI PREVENTIVNÍMU OPATŘENÍ V SOUVISLOSTI S KORONAVIREM) SE I SEMINÁŘE A EXKURZE PRO LETOŠNÍ ROK RUŠÍ

 • Nejen ve stáji aneb o životě hospodářských zvířat

  Zajímají vás hospodářská zvířata? Chcete se dozvědět něco o tom, jak žijí? Věděli jste, že i stáje dnes mohou být automatizované? A mnoho dalšího se můžete dozvědět na výstavě s názvem Nejen ve stáji.

 • Mýty a pověry aneb kde je pravda

  Také slýcháte, jak zemědělci ničí krajinu, že chov hospodářských zvířat ničí planetu a že pěstování řepky nese jen zlo? Patříte k těm, kteří již neví, čemu mají věřit, nebo si rádi vyslechnete zajímavé informace? Tak právě pro Vás je určen cyklus krátkých videí Mýty a pověry o zemědělství, který pro Vás připravil Zemědělský svaz České republiky.

 • Další rok se Zemědělstvím žije

  Pod iniciativou projektu Zemědělství žije! podpořeného Ministerstvem zemědělství se v roce 2019 uskutečnil rekordní počet akcí – a to konkrétně 83 akcí ve 45 okresech České republiky. Těchto akcí se zúčastnilo celkem 86 734 návštěvníků, z nichž více než 36 tisíc tvořily děti.

 • Dny českého zemědělství přinesly nevšední zážitek

  Dny českého zemědělství v zemědělských podnicích, na farmách a školních statcích po celé republice startují poutavou tradici. Zemědělský svaz ČR totiž usiluje o to, aby veřejnost vnímala zemědělství takové, jaké ve skutečnosti je, ne podle toho, jak jej líčí mnohá média a jak koluje internetem.Proto se rozhodl dát podnět k otevření bran zemědělských podniků nejen pro školy, ale také pro širokou veřejnost, hosty i politiky. Většina zemědělců otevřela dveře do svých areálů v termínu 14. a 15. června 2019 a podle svých možností pozvala děti z mateřských a základních škol na poutavý program.

 • Zažijte zemědělství

  Traktory a kombajny s klimatizovanou kabinou, počítačovými obrazovkami, navigací, moderní stáje s drbadly a postýlkami pro krávy, dojírny na čipy a mnoho dalších vymožeností dnes usnadňuje práci v oboru. Ten navzdory nejmodernějším technologiím, které napomáhají ve správné péči o krajinu a dopřávají hospodářským zvířatům dostatečný komfort, stále vzbuzuje na veřejnosti vzdor. Lidé nějak častěji zapomínají, jak moc důležitý tento obor pro život člověka je a jaký luxus mu vlastně dopřává.

 • Zemědělská olympiáda na brněnském výstavišti

  Zemědělský svaz České republiky připravil ve spolupráci se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant u příležitosti konání Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně zemědělskou olympiádu pro střední zemědělské školy. Olympiády se účastnilo 19 soutěžících z deseti středních škol napříč celou republikou od Stříbra až po Frýdek-Místek.

 • Za zemědělstvím a zvířaty do Brna

  Veletrh Animal tech a Národní výstavu hospodářských zvířat na brněnském výstavišti během čtyř dní navštívilo na 37 tisíc návštěvníků. A i my jsme byli při tom. Zemědělství žije! totiž připravilo v pavilonu F naučný koutek na ploše 84 m2, který především v neděli 12. května a ve středu 15. května doslova praskal ve švech. Výstavou modelů zemědělské techniky a stájí, ukázkou plodin pěstovaných v České republice, ale i trenažerem dojení a dalšími poznávacími soutěžemi prošlo bezmála 18 tisíc návštěvníků včetně 9 tisíc dětí.

 • Vernisáž výstavy Na poli

  Zemědělský svaz ČR v rámci projektu Zemědělství žije! ve spolupráci s Knihovnou Antonína Švehly, která je součástí Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, připravil výstavu s názvem Na poli, která představuje laické veřejnosti plodiny pěstované v České republice v podobě sušených plodin, semínek a fotografií s krátkou informací proč se pěstují a k čemu se využívají. Na plakátech se zájemci dozvědí, jak se o plodiny pečuje. Výstavě předcházela vernisáž, na které jsme přivítali několik desítek hostů a také výherce youtuberské soutěže, která se uskutečnila pod hlavičkou svazu v loňském roce.

Aktuality

 • Dny českého zemědělství 2020

  Letos se Dny českého zemědělství konaly v náhradním podzimním termínu od 25. září do 3. října 2020. Zájem o návštěvu zemědělských podniků, farem a školních statků byl ze strany veřejnosti velký, bohužel ale kvůli zhoršující se koronavirové situaci zůstaly brány mnoha podniků zavřené. I přesto se dvě desítky zemědělských podniků dokázaly vládním opatřením přizpůsobit a nachystat pro zájemce zajímavý program. Na mnoha místech probíhaly i komentované prohlídky, které představily práci zemědělců poutavým způsobem.

 • Kozy jako součást výuky? Proč ne!

  V Karlovarském kraji v obci Kyselka se děti vzdělávají netradičním způsobem. Zatímco ve většině škol chodí děti do družiny, kde hrají počítačové hry, tady se chodí „za kozama“. A počítač? Ten tu nikomu neschází.

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.