O projektu
Projekt Zemědělství žije! je osvětový projekt Zemědělského svazu České republiky na podporu zemědělství a informovanosti o jeho nezbytnosti směrem k laické veřejnosti, dětem a mládeži. Projekt spatřil světlo světa na sklonku roku 2012, kdy se pod Zemědělským svazem ČR uskutečnily první osvětové akce. Následující rok se podařilo získat finanční podporu Ministerstva zemědělství ČR. V průběhu několika let získal projekt záštitu ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky a posléze i ministryně školství Mgr. Kateřiny Valachové, potažmo i ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. PhDr. Stanislava Štěcha, CSc.
Cíle projektu
- Zvýšit atraktivitu zemědělství v očích veřejnosti
- Odbourat ze společnosti mýty a zavedená klišé o zemědělství
- Informovat děti a mládež o nezbytnosti zemědělství i ve vztahu k produkci potravin
- Získat uznání pro zemědělce a jejich práci
- Ukázat zemědělství jako moderní perspektivní obor
- Zvýšit zájem o práci v zemědělském sektoru především u mladé generace
- Docílit většího patriotismu ve vztahu k nákupu potravin
Cílové skupiny
- Děti a rodiče
- Děti v MŠ a ZŠ
- Studenti středních škol
- Vyučující
- Laická veřejnost
- Média
- Státní správa
Začarovaný kruh
Klíčovým problémem současného zemědělství je mj. i nezajištěná generační obměna pracovníků a ne příliš pozitivní vnímání zemědělství v očích veřejnosti, na níž kolují stále agresivnější kampaně proti práci zemědělců. Popularita zemědělství jako takového je rozhodujícím faktorem při volbě budoucího povolání a nenaplněné zemědělské obory na středních odborných školách jasně deklarují, že za pár let bude jen minimum kvalifikovaných pracovníků, kteří v zemědělství chybí, a to nejen na dělnických pozicích, ale i na manažerských postech.
Hlavní kampaně projektu
Osvětové akce
- 10 let projektu – 530 akcí – 539 079 návštěvníků (188 175 dětí)
- z toho 291 dnů otevřených dveří. 191 787 návštěvníků (64 904 dětí)
- z toho 376 besed na 147 základních školách pro 9 627 dětí
- Zemědělské výstavy – účast na zemědělských výstavách s naučnými aktivitami, poznáváním zemědělství a naučnou stezkou a zajištění dílčího doprovodného programu pro návštěvníky.
- Dny otevřených dveří v zemědělských podnicích – otevření zemědělského podniku veřejnosti a zajištění osvětového programu nejen pro rodiny s dětmi ale i školy s cílem přiblížit a ukázat veřejnosti skutečný zemědělský provoz.
- Besedy na základních školách – přednáška a poznávací aktivity na základních školách tvoří dvouhodinový naučný program.
- Agroenvironmentální kroužky – podporujeme vznik zemědělských kroužků na středních školách, základních školách a v zemědělských podnicích pro žáky základních škol.
- Přednášky pro studenty a veřejnost – v rámci výstav a konferencí realizujeme přednášky na téma Moderní zemědělství.
- Jízda zručnosti traktorem s vlekem – soutěž pro studenty a studentky převážně zemědělských škol v jízdě zručnosti – podpora 8 regionálních kol, organizace celostátního finále.
- ÁMOS – v minulém roce jsme začali spolupracovat s ÁMOS vision. ÁMOS vision je mediální prostor ve školách. Jedná se o velkoplošné interaktivní panely. Pro žáky to znamená atraktivní forma získávání informací. Školní infocentra využívá 232 základních a 98 středních škol a gymnázií.
- Najdi svého zemědělce – cílem projektu je propagovat přímý prodej poctivých potravin od českých farmářů. Věříme, že lokální nakupování potravin s jasným důvodem je přínosné jak pro ekologii, tak podporu českého zemědělství, tak přinese i mnohem kvalitnější stravu.
- Exkurze a praxe – prohlídky zemědělských podniků pro studenty středních zemědělských škol.
- Zemědělské školy – ucelený přehled středních zemědělských škol a učilišť ve vašem regionu včetně oborů, které nabízí.
Naučné materiály
- Poznávací materiály na jednotlivé akce – poznávací karty zvířat, strojů, plodin, plemen…, naučná stezka, mýty o zemědělství aj.
- Brožura Poznáváme zemědělství – 36 stránkový vzdělávací materiál ukazuje jednotlivé zemědělské obory, práci na poli a ve stáji a odkaz na produkci potravin. Představuje tak ucelený přehled o zemědělské výrobě.
- Školní sešity Učíme se o zemědělství a životě na venkově – čtyřdílná sada školních sešitů o zemědělství a venkově s návodem pro učitele a pracovními listy je určen pro předškoláky, základní školy, ale dokonce i nižší ročníky středních škol.
- Záložky o zemědělství – ukazují jednotlivé obory zemědělské výroby.
- Videa o zemědělství – 4 díly o chovu skotu, prasat a pěstování plodin přináší názorný obrázek péče o krajinu a hospodářská zvířata a desetidílný cyklus Mýty a pověry o zemědělství
Podpora projektu
Projekt Zemědělství žije! každoročně žádá o neinvestiční dotaci pro NNO MZe, která je určena na nákup materiálu, služeb a osobních nákladů spojených s realizací projektu. Dotace je částečná. Zbylé náklady hradí Zemědělský svaz.
V rámci projektu však spolupracujeme s celou řadou firem, společností, dalších svazů a organizacemi, školami atd. Spolupráce je většinou organizační v rámci pořádání jednotlivých akcí a aktivit a za každou další možnost spolupráce v jakékoliv podobě budeme velice rádi.
Aktuality
Do praxe míří minimum našich absolventů
Střední zemědělskou školu v Brandýse nad Labem od srpna vede nová ředitelka Ing. Eva Bulvasová. Její vizí je vytvořit moderní zajímavou školu pro kohokoliv, kdo by byl přírodovědného zaměření. Zájem o studium ryze zemědělských oborů není již tak velký jako tomu bylo dříve. Ke studiu této školy se hlásí studenti z Prahy a blízkého okolí – tedy ne už jen výhradně potomci rodin se zemědělskou tradicí, ale lidé, kteří se zajímají o stav životního prostředí a přírodu vůbec.
ZAG Hořice a SŠTŘ Nový Bydžov představili své obory
AGRO Chomutice a.s. ve spolupráci se společností CHOVSERVIS, a.s., se Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat z.s. a s podporou Královéhradeckého kraje připravilo na pátek 6. září 2024 v areálu Třtěnice 30. chovatelský den pod názvem PRIM Chomutice – memoriál Ing. Ladislava Hátle.
Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.