Úvodní strana » Aktivity » Besedy a přednášky

Besedy a přednášky

Besedy o zemědělství na základních školách

Přijměte naši nabídku na zemědělskou osvětu i na vaší škole. Dvouhodinová prezentace o zemědělství je určena pro žáky 2. až 9. tříd základních škol.

Besedy se žáky základních škol jsou směřovány k tématům: nezbytnost zemědělství, chov hospodářských zvířat, pěstování kulturních plodin, práce se zemědělskou technikou, moderní zemědělství.

Jedna beseda trvá dvě vyučovací hodiny. První hodina se nese v duchu počítačové prezentace, povídání a promítání fotografií o zemědělství všeobecně, půdě, rostlinné výrobě či chovu hospodářských zvířat. Pro tuto část potřebujeme napojení na data projektor či interaktivní tabuli.

Druhou hodinu zpestřují soutěže v poznávání sušených plodin a semen zemědělských plodin, ukázky krmiv, fotografií zemědělských strojů a hospodářských zvířat. Pro ilustraci propojení zemědělství a potravinářství nechybí ani ukázka potravin a jejich přiřazování k zemědělským komoditám. Pro tuto část postačuje prostor pro rozložení poznávacích materiálů. Žáci se po skupinkách střídají na 4 stanovištích, kde vyplňují odpovědi do odpovědní tabulky. Na závěr sdělíme správné výsledky.

Na závěr žáci obdrží drobný dárek. Pro vyučující máme nachystány výukové materiály. Během jednoho dne děláme dvě besedy pro cca 20 – 40 dětí ve skupině. Obvykle první besedu směřujeme na 2. a 3. vyučující hodinu a druhou na 4. a 5. hodinu. Jinak můžeme dle domluvy.

V případě vašeho zájmu o besedu na ZŠ prosím vyplňte registrační formulář na konci stránky. Naši možnou účast potvrdíme dle možností. 

Přednášky

Přednášky pro střední školy a veřejnost jsou organizovány v rámci vybraných výstav, akcí a konferencí, kde se konají jako doprovodný informativní program. Většinou se zaměřují na moderní perspektivní zemědělství s ohledem na správnou péči o zvířata a zemědělskou krajinu. Ukazují mj. i moderní techniku a technologie, které se v zemědělství stále častěji používají. Precizní zemědělství totiž stále nabývá na významu nejen ve vztahu k větší efektivitě, ale také s ohledem na úbytek kvalifikovaných pracovních sil a tlak veřejnosti omezovat používání pesticidů a umělých hnojiv.

Přednášky se konají např. v rámci veletrhu Techagro, kde jsou vhodně doplněny o teoretické ukázky a exkurze k vybraným výrobcům zemědělské techniky. Mezi další pravidelné přednášky patří také MESS neboli Mezinárodní ekologické studentské sympozium v Českém Těšíně.

Další přednášky se konají individuálně s ohledem na možnosti na středních školách a v rámci dalších individuálních akcí. Pro další informace sledujte naše webové stránky.

 

Pole označená * jsou povinná.

Aktuality

  • Zemědělství žije! i v Praze

    Prosinec byl pro nás ve znamení besed na základních školách v Praze. Navštívili jsme Základní školu Korunovační na Letné a Základní a mateřskou školu Jaroslava Seiferta na Žižkově. Povídání a poznávací soutěže doprovázela vánoční atmosféra a mnoho smíchu. Těšíme se na další setkání.

  • „Nestačí jen smysluplně naplánovat a napsat kurikulum,“ říká garantka zemědělských oborů SŠ

    Se Zdeňkou Szebestovou z Národního pedagogického institutu ČR a expertním členem pracovní skupiny tohoto projektu jsme hovořily o návrzích a vizích inovace oborové soustavy v zemědělství pro střední školy. Jednou z vizí je zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím rozvoje spolupráce škol a firem. Například, že by zemědělci na sebe vzali část zodpovědnosti za vzdělávání třeba prostřednictvím poskytování většího rozsahu kvalitních praxí pro žáky zemědělských oborů. Do budoucna by tak škola nemusela být jediným vzdělávacím subjektem, ale – s patřičným zázemím – by vzdělávání mohlo být přeneseno, častěji, než je tomu nyní, do praxe, a naopak odborníci z praxe by mohli učit na školách. K zavedení změn je však zapotřebí konsenzu mnoha aktérů. Jak zařídit, aby s výsledkem byli spokojeni zaměstnavatelé, školy a konečně i žáci? Proč je důležité nastavit oborovou soustavu tak, aby byla prostupná, flexibilní a umožňovala celoživotní vzdělávání? „Do budoucna se budeme muset celoživotně vzdělávat

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.