Úvodní strana » Aktivity » Agroenvironmentální kroužky

Agroenvironmentální kroužky

Zemědělský svaz České republiky v rámci osvětového projektu Zemědělství žije! podporuje vznik agroenvironmentálních kroužků. Kroužky probíhají ve spolupráci s vybranými středními zemědělskými školami a zemědělskými podniky.

Cílem je podpořit zájem nových uchazečů o studium zemědělství na středních zemědělských školách a odborných učilištích.

Kroužek je určen pro žáky základních škol a má za cíl upozornit na nepostradatelnou úlohu zemědělství pro život jako součást lidské společnosti, ale i přírody. Žáci se během nich seznámí se všemi obory zemědělské výroby i ve vztahu k produkci potravin a péče o krajinu.

Součástí kroužků je nejen teoretická výuka s mnoha soutěžemi a hrami, ale i praktická výuka v zemědělském podniku, na farmě i v jiných provozech. Dětem tak bude umožněn kontakt se zvířaty, ale i se zemědělskou technikou, k nimž by jinak neměly možný přístup.

Agroenvironmentální kroužky se konají v průběhu školního roku na základě domluvy středních, základních škol a zemědělských podniků hodinu týdně či dvě hodiny jednou za čtrnáct dní.

Pro teoretickou výuku jsme připravili mnoho naučných i zábavných materiálů včetně školních pracovních sešitů ušitých na míru, nejen dětem podle věku ve čtyřech úrovních, ale i učitelům s mnoha odkazy a doplněním. Na konci školních sešitů jsou zábavné kvízy a doplňovačky k probraným tématům.

Naučné materiály jsou také k dispozici k volnému stažení na webových stránkách Zemědělství žije!

Pokud máte zájem o vznik zemědělského kroužku, neváhejte nás kontaktovat: havlova@zscr.cz a podáme vám podrobné informace.

Aktuality

  • Zemědělství žije! i v Praze

    Prosinec byl pro nás ve znamení besed na základních školách v Praze. Navštívili jsme Základní školu Korunovační na Letné a Základní a mateřskou školu Jaroslava Seiferta na Žižkově. Povídání a poznávací soutěže doprovázela vánoční atmosféra a mnoho smíchu. Těšíme se na další setkání.

  • „Nestačí jen smysluplně naplánovat a napsat kurikulum,“ říká garantka zemědělských oborů SŠ

    Se Zdeňkou Szebestovou z Národního pedagogického institutu ČR a expertním členem pracovní skupiny tohoto projektu jsme hovořily o návrzích a vizích inovace oborové soustavy v zemědělství pro střední školy. Jednou z vizí je zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím rozvoje spolupráce škol a firem. Například, že by zemědělci na sebe vzali část zodpovědnosti za vzdělávání třeba prostřednictvím poskytování většího rozsahu kvalitních praxí pro žáky zemědělských oborů. Do budoucna by tak škola nemusela být jediným vzdělávacím subjektem, ale – s patřičným zázemím – by vzdělávání mohlo být přeneseno, častěji, než je tomu nyní, do praxe, a naopak odborníci z praxe by mohli učit na školách. K zavedení změn je však zapotřebí konsenzu mnoha aktérů. Jak zařídit, aby s výsledkem byli spokojeni zaměstnavatelé, školy a konečně i žáci? Proč je důležité nastavit oborovou soustavu tak, aby byla prostupná, flexibilní a umožňovala celoživotní vzdělávání? „Do budoucna se budeme muset celoživotně vzdělávat

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.