Úvodní strana » Články » Vést jalovici v kruhu je umění. Připravte si laky, spreje, strojky, nůžky i hřebeny!

Vést jalovici v kruhu je umění. Připravte si laky, spreje, strojky, nůžky i hřebeny!

Svaz chovatelů holštýnského skotu založil před třemi lety Junior Team. Ten se přes různé aktivity jako je letní kemp, jednodenní školení nebo příprava před výstavou snaží najít co nejvíce příznivců (nejen) holštýnského skotu, kteří pak dokážou vypomáhat s přípravou zvířat na regionálních výstavách nebo na Národním holštýnském šampionátu.

Řeknete si, že „připravit zvíře“ nemůže být nic moc složitého. Kromě samotné péče o zvíře jde však také o založení vztahu mezi chovatelem a zvířetem. Na podrobnosti jsme se zeptali Soni Jelínkové, zakladatelky Junior Teamu holštýnského skotu.   

 

Pavlína Havlová: Co všechno zahrnuje příprava zvířat na výstavu?

Soňa Jelínková: Příprava zvířat na výstavu zahrnuje mytí, stříhání a vodění. Zní to jednoduše, ale každá fáze je specifická a má svá pravidla.

Můžete mi podrobně vysvětlit, co která fáze obnáší?

Umýt se zvířata musí speciálním šamponem, aby se jejich srst odmastila. S mytím začínáme od nohou, aby se zvířata nevyděsila, a také se tím pomalu ochladí. Pak je potřeba je ostříhat strojkem – ovšem nestříhá se břicho ani hřbetní linie. Hřbetní linie by měla být co nejrovnější. Těsně před tím, než jdou jalovice do kruhu, se dělá finální fitting.

Laik si to neumí představit. Co to přesně znamená?

Srst se musí za pomoci fénu a hřebenu učesat co nejvíce do roviny, proto se používají různé laky. Rozhodčí posuzuje mj., jak rovný hřbet jalovice má. Kráva je dojné plemeno, takže je potřeba, aby měla dostatečnou mléčnou kapacitu – tedy její tělo by mělo být co nejhlubší. Proto se dole na břiše nechávají chlupy a zastříhávají se tak, aby se hrudník prohloubil. Pak se samozřejmě tupíruje a lakuje ocas a dále máme různé speciální spreje, které se používají těsně před tím, než jde kráva do kruhu. Používáme černý nebo bílý sprej na retušování případných drobných oděrek nebo nerovností.  Za pomoci oleje se u krav zvýrazní mléčný charakter vemene.

Co dalšího se tu studenti naučili?

Studenti se učili vodit jalovice správně. Zvířata si musí zvykat na ohlávku i na samotnou manipulaci minimálně dva měsíce před výstavou. Vodič v kruhu musí spolupracovat jednak se zvířetem, tak také s rozhodčím, který je posuzuje jako celek. Když se rozhodčí dívá na krávu, tak ta musí zaujmout speciální výstavní postoj tak, aby viděl všechny její partie, které na ní hodnotí.

Kdo se letošního letního kempu účastnil?

Měli jsme tu 19 účastníků ve věku od 13 do 26 let, kteří soutěžili ve třech kategoriích. Kromě toho jsme v průběhu celého kempu hodnotili tři nejlepší mladé chovatele. Kritérii nám při tom byl bedding (příprava pevné a pohodlné podestýlky), mytí, stříhání, péče o jalovice a spolupráce s naším školitelem, který přijel z Itálie. Jmenuje se Elio Noci a objíždí některé evropské země a učí mladé chovatele přípravě zvířat na výstavy.

Letní škola mladých chovatelů se letos konala na farmě Požáry u Křivoklátu (součást školního statku ČZU). ČZU chová jerseyský skot na Požárech a na Rudě chovají holštýnský skot, který tady také vidíte. Kromě Svazu chovatelů holštýnského skotu, kde jsme Junior Team založili před třemi lety, na letní škole spolupracujeme s Petrem Zajíčkem, který je zástupce Svazu chovatelů málopočetných dojených plemen a připravuje také zvířata na výstavu a dělá regionální výstavu v Kralovicích. On nám pomáhá teď, my mu pomůžeme na výstavě Jarní zemědělec v Lysé nad Labem, kde školí menší děti od 6 let. 

***

Letos se Národní holštýnský šampionát bude konat ve dnech 3. – 4. října 2024 v Lysé nad Labem.  Samotný šampionát se uskuteční ve čtvrtek 3. října od 15 hodin. Dopoledne bude Junior Team připravovat program po školy, kde se představí někteří jeho členové a ukáží, jak se připravují zvířata. Odpoledne od 15 hodin proběhne šampionát, vyvrcholení soutěže bude kolem 19. hodiny včetně speciální show. V pátek 4. října se uskuteční juniorská soutěž. Všichni jste srdečně zváni!

Aktuality

  • Do praxe míří minimum našich absolventů

    Střední zemědělskou školu v Brandýse nad Labem od srpna vede nová ředitelka Ing. Eva Bulvasová. Její vizí je vytvořit moderní zajímavou školu pro kohokoliv, kdo by byl přírodovědného zaměření. Zájem o studium ryze zemědělských oborů není již tak velký jako tomu bylo dříve. Ke studiu této školy se hlásí studenti z Prahy a blízkého okolí – tedy ne už jen výhradně potomci rodin se zemědělskou tradicí, ale lidé, kteří se zajímají o stav životního prostředí a přírodu vůbec.

  • ZAG Hořice a SŠTŘ Nový Bydžov představili své obory

    AGRO Chomutice a.s. ve spolupráci se společností CHOVSERVIS, a.s., se Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat z.s. a s podporou Královéhradeckého kraje připravilo na pátek 6. září 2024 v areálu Třtěnice 30. chovatelský den pod názvem PRIM Chomutice – memoriál Ing. Ladislava Hátle.

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.