Propojení praxe s teorií je zásadní podmínkou dobrého učedníka (resp. řemeslníka)
Se zástupkyní ředitele pro praktické vyučování SOŠ a SOU Sušice, Ing. Miroslavou Hosnedlovou, jsem se potkala na oblastním kole jízdy zručnosti traktoru s vlekem, kterou pořádala. Ve volné chvíli mi vyprávěla o tom, co všechno se snaží studentům rozmanitých oborů této školy zprostředkovat v rámci praxe. Zeptala jsem se jí proto, jak obecně o praxích přemýšlí u nich na škole:
„Na praxe posíláme žáky druhých a třetích ročníků. Někdy si firmu najdou sami, někdy jim přidělíme. Snažíme se, abychom jak my coby škola, tak i samotní žáci, byli blízko bydliště. To jim uleví od dojíždění, s těmi lidmi se tam znají, nejdou tedy do úplného neznáma a někdy tam pak po vyučení nastoupí do práce a oni už si je předem „formují“. Smysl praxe je i v tom, že vybavení některých pracovišť jsou jiná (nechci posuzovat, zda lepší nebo horší, prostě jiná) než u nás ve škole, byť jsme vybaveni myslím velmi dobře, někde bych řekla, že až nadprůměrně. Během praxe se žáci ve firmách také učí komunikovat se zákazníkem (co člověk, to jiné jednání), obstarat si náhradní díly, tím poznají různé dodavatele, resp. své budoucí obchodní partnery. Samozřejmě, jak kde je k čemu pustí a k čemu je vedou.
Během praxí dochází k propojení praxe s teorií, což považuji za velmi, opravdu velmi důležité!! A to i ve škole – je to zásadní podmínkou dobrého učedníka, resp. dobrého řemeslníka. V zásadě si musí už ve škole uvědomit, že pokud bude chtít dobře vykonávat svoje řemeslo, tak celý život se bude muset vzdělávat, a to v teorii i praxi.
Budoucnost práce v zemědělství mi není lhostejná. Rozhodně ji nevidím černě, byť ji tak určití lidé vidí. K práci v zemědělství můžeme mladé přitáhnout vždycky a všude, a to příkladem – ať už příkladem rodičů, prarodičů, školy nebo firem,“ věří Miroslava Hosnedlová.
***
Na SOŠ a SOU Sušice se vyučují tyto 3leté obory: Opravář zemědělských strojů, Autoelektrikář, Instalatér, Zedník, Kadeřník, Kuchař-číšník, Truhlář, Elektrikář, Mechanik opravář motorových vozidel a dále tyto 4leté obory: Cestovní ruch, Sociální činnost, Elektrotechnika
***
Popisek fotky: Miroslava Hosnedlová (vlevo) se snaží narovnat medaili finalistovi jízdy zručnosti, aby fotka vítězů jízdy byla bezchybná.
Aktuality
Do praxe míří minimum našich absolventů
Střední zemědělskou školu v Brandýse nad Labem od srpna vede nová ředitelka Ing. Eva Bulvasová. Její vizí je vytvořit moderní zajímavou školu pro kohokoliv, kdo by byl přírodovědného zaměření. Zájem o studium ryze zemědělských oborů není již tak velký jako tomu bylo dříve. Ke studiu této školy se hlásí studenti z Prahy a blízkého okolí – tedy ne už jen výhradně potomci rodin se zemědělskou tradicí, ale lidé, kteří se zajímají o stav životního prostředí a přírodu vůbec.
ZAG Hořice a SŠTŘ Nový Bydžov představili své obory
AGRO Chomutice a.s. ve spolupráci se společností CHOVSERVIS, a.s., se Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat z.s. a s podporou Královéhradeckého kraje připravilo na pátek 6. září 2024 v areálu Třtěnice 30. chovatelský den pod názvem PRIM Chomutice – memoriál Ing. Ladislava Hátle.
Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.