Úvodní strana » Články » Najdi svého zemědělce – mapa s více než 360 prodejními místy

Najdi svého zemědělce – mapa s více než 360 prodejními místy

Zemědělský svaz ČR vytvořil projekt Najdi svého zemědělce, jehož cílem je přiblížit prodejní místa výrobců a chovatelů konečnému spotřebiteli.

Zákazník v prodejně ze dvora obdrží nejen čerstvé a kvalitní produkty vyrobené a vypěstované na území ČR, ale svým nákupem také podpoří regionální zemědělce.

Prodejci prodávají bez marže zprostředkovateli a bez dopravy zboží na velké vzdálenosti.

Abychom Vám umožnili hledání svého zemědělce ve Vašem okolí, připravili jsme pro Vás interaktivní mapu regionálních zemědělců, kteří nabízejí přímý prodej svých produktů.

Na této mapě naleznete na 360 prodejních míst ve všech regionech.

Jednotlivá prodejní místa lze vyhledat podle klíčových slov (tj. podle názvu, adresy nebo PSČ dané lokality).

Ke každému vyhledanému prodejci naleznete bližší informace: jeho adresu, otevírací dobu, kontaktní údaje a druh nabízeného produktu. Mezi nabízenými produkty jsou například ovoce a zelenina, krmiva, pečivo, nápoje nebo maso.

Jednou z dalších komodit, kterou si na mapě můžete vyhledat, je prodej mléka z tzv. mlékomatů nebo přímo z mléčnice. Po prvním nadšení z mlékomatů prodej v těchto automatech bohužel klesá. I přes zrušení některých mlékomatů si můžete čerstvé mléko stále koupit.

Cena mléka je stejná, ne-li nižší než v obchodních řetězcích.

U většiny mlékomatů se dají zakoupit lahve na mléko jak plastové, tak i skleněné o objemu
0,5 l a 1 litr. V mlékomatu je umístěn tank, který mléko chladí na 4°C. Tato teplota omezuje výskyt bakterií, ale zároveň zachovává plnou chuť mléka. Čerstvé mléko je bohaté na vitamíny a minerální soli s plnou tučností, která se pohybuje mezi 3,5–4 %.

Mléko je většinou nepasterizované a před použitím je vhodné ho převařit. Nepasterizované mléko má tu výhodu, že si z něho můžete vyrobit domácí mléčné produkty, ať už se jedná
o máslo, tvaroh, sýry nebo jogurty. 

Tereza Halová, Zemědělství žije!

IMG_20201122_121349.jpg

Ledeko.png

Aktuality

  • Zemědělství žije! i v Praze

    Prosinec byl pro nás ve znamení besed na základních školách v Praze. Navštívili jsme Základní školu Korunovační na Letné a Základní a mateřskou školu Jaroslava Seiferta na Žižkově. Povídání a poznávací soutěže doprovázela vánoční atmosféra a mnoho smíchu. Těšíme se na další setkání.

  • „Nestačí jen smysluplně naplánovat a napsat kurikulum,“ říká garantka zemědělských oborů SŠ

    Se Zdeňkou Szebestovou z Národního pedagogického institutu ČR a expertním členem pracovní skupiny tohoto projektu jsme hovořily o návrzích a vizích inovace oborové soustavy v zemědělství pro střední školy. Jednou z vizí je zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím rozvoje spolupráce škol a firem. Například, že by zemědělci na sebe vzali část zodpovědnosti za vzdělávání třeba prostřednictvím poskytování většího rozsahu kvalitních praxí pro žáky zemědělských oborů. Do budoucna by tak škola nemusela být jediným vzdělávacím subjektem, ale – s patřičným zázemím – by vzdělávání mohlo být přeneseno, častěji, než je tomu nyní, do praxe, a naopak odborníci z praxe by mohli učit na školách. K zavedení změn je však zapotřebí konsenzu mnoha aktérů. Jak zařídit, aby s výsledkem byli spokojeni zaměstnavatelé, školy a konečně i žáci? Proč je důležité nastavit oborovou soustavu tak, aby byla prostupná, flexibilní a umožňovala celoživotní vzdělávání? „Do budoucna se budeme muset celoživotně vzdělávat

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.