Úvodní strana » Články » Den otevřených dveří ve společnosti TOPAGRA, spol. s r.o.

Den otevřených dveří ve společnosti TOPAGRA, spol. s r.o.

V pátek 16. června 2023 v rámci Dnů českého zemědělství otevřela společnost TOPAGRA, spol. s r.o. v Topolné brány své farmy široké veřejnosti, studentům SOU a dětem z okolních MŠ a ZŠ. Návštěvníci si v areálu společnosti mohli prohlédnout stáje i moderní zemědělské stroje a nahlédnout do zákulisí fungování zemědělského podniku.

Návštěvníci byli seznámeni formou komentovaných prohlídek s činností společnosti, která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou se zaměřením na chov mléčného holštýnského skotu. Prohlídka byla zahájena na odchovně telat, následovaly stáje s mladými jalovicemi, vysokobřezími jalovicemi a kravami před porodem. Prohlídka farmy byla zakončena návštěvou nové automatizované dojírny.

Možnost prohlédnout si moderní zemědělské stroje zblízka zaujala zejména děti, které s nadšením vylézaly do kabin kombajnů, traktorů nebo nakladače. Studenti SOU oboru Opravář zemědělských strojů získali informace o inovativních technologiích používaných v běžné praxi.

Pro návštěvníky byl připraven koutek „Zemědělství žije“ s informačními materiály o zemědělské činnosti. Kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet poznávání plodin, hospodářských zvířat a zemědělských strojů.

Nechyběl ani doprovodný program. Řada návštěvníků si zkusila podojit umělou krávu v životní velikosti a opravdový úspěch u dětí sklidila nafukovací atrakce ve tvaru kombajnu. Velký zájem byl také o projížďku na voze taženém koňmi, během které byla možnost prohlédnout si celý areál. 

Organizace Zemědělský svaz ČR a Agrární komora Uherské Hradiště zajistily přepravu návštěvníků autobusem z Uherského Hradiště, Ostrožské Nové Vsi, Mařatic, Mistřic a Kněžpole. Této možnosti využilo celkem 190 dětí a 40 dospělých. Návštěvu farmy si také nenechaly ujít děti z MŠ a ZŠ Topolná. Během dne přicházela řada individuálních návštěvníků, rodiny s malými dětmi a senioři s vnoučaty. Celkem farmu navštívilo okolo 500 lidí.

Pro všechny návštěvníky bylo připraveno občerstvení zdarma a mohli si také odnést malý dárek. 

Den otevřených dveří se opravdu vydařil, všichni si ho užili. Celý den svítilo sluníčko a děti nám předaly spoustu pozitivní energie.

Za zemědělský svaz ČR UH Ludmila Holíková
ve spolupráci se společností TOPAGRA, spol. s r.o. Topolná.

WhatsApp Image 2023-06-27 at 13.10.50.jpg

Aktuality

  • Besedování v Semilech

    V minulém týdnu jsme zavítali do Semil na besedu o zemědělství v rámci projektu „Najdi se v zemědělství“. V malebném podhůří Jizerských hor jsme navštívili žáky druhých a čtvrtých tříd Základní školy speciální, Semily.

  • Dutinoví pěvci osídlili budky nainstalované v otevřené zemědělské krajině velmi rychle

    Projektu Stanislava Šimka na obnovu populací dutinových pěvců v zemědělské krajině není ani rok a už přinesl výsledky, které jsou nad očekávání. Nově vyvěšené budky v krajině, která je využívána pro produkční formu hospodaření, ptáci okamžitě obsadili, zahnízdili v nich a vyvedli novou generaci. Do lokalit, pro které byl typický nedostatek přirozených dutin, se tak začínají vracet zástupci dutinových pěvců a s nimi i ptačí zpěv. O další vyvěšování budek mají zájem už nejenom zemědělské podniky, ale i podniky, jejichž předmět činnosti se zemědělstvím vůbec nesouvisí.

Projekt je realizován s finanční podporou
Ministerstva zemědělství.